Първоначална консултация
Оценката на състоянието се осъществява основно при първоначалната консултация, но може да бъде допълнена и при следващите консултации. Специфичните характеристики на оценъчния процес зависят от това дали става въпрос за психологично разстройство (например паническо разстройство) или за психологичен проблем (например трудности в социалното общуване и комуникацията). В първия случай се извършва оценка на симптомите и диагностициране на разстройството, а във втория - оценка и формулиране на психологичния проблем.
По време на първоначалната консултация специалистът ще ви зададе въпроси, чрез които да получи информация за симптомите и вътрешните ви преживявания, за да направи точна оценка на състоянието, да формулира проблемите и да изгради адекватен терапевтичен план. След това ще ви обясни по разбираем начин какво е естеството на вашето състояние, какво лечение е необходимо да се проведе, каква е неговата продължителност и ефективност, каква е прогнозата на състоянието, каква е необходимостта от следващи сесии и т.н.
По-нататък ще можете да зададете въпроси и да изразите гледната си точка за диагнозата, предложеното лечение и всички въпроси, имащи отношение към здравословното ви състояние. Специалистът ще вземе предвид вашето мнение. Той няма да предпише лечение, ако вие не сте съгласни с него. Така между вас и специалиста ще се осъществи спокойно и разумно обсъждане, за да се вземе съвместно решение, което ще бъде от полза за вашето по-нататъшно лечение.
Първоначалната консултация включва:
• Специализирана оценка на симптомите на състоянието, респективно оценка на налични психологични проблеми;
• Оценка на предразполагащите, отключващите и поддържащите фактори;
• Диагностичен процес за уточняване на състоянието и формулировка на психологичния проблем;
• Изграждане на терапевтичен план;
• Информиране и обсъждане с пациента за състоянието и подходящата терапия.
• Обсъждане на възникнали у пациента въпроси.
• Психотерапевтичен подход.