Д-р ПЕТЪР НИКОЛОВ
ПСИХОТЕРАПЕВТ, ПСИХИАТЪР
 
ТЕРАПЕВТИЧНИ ДЕЙНОСТИ
Консултациите с психиатър и психотерапевт са подобни на консултациите при всеки друг медицински специалист и се заключават във воденето на специфичен диалог между вас и специалиста. По време на консултациите се предоставя безопасна и конфиденциална среда, която дава възможност да се изследват проблемите и симптомите, както и да се разберат житейските и личностовите затруднения, които вие преживявате. Съществена роля за терапевтичния успех играе постигането на добра терапевтична връзка между вас и терапевта.
По време на консултациите терапевтът ще положи усилия да се чувствате спокойни и сигурни, и да не предизвиква във вас излишно напрежение или вътрешен дискомфорт. Вие ще усетите, че се отнася с разбиране и зачитане към вас. Също така ще усетите, че ви слуша с внимание, без да дава оценка на личността или поведението ви. Ще прояви разбиране и съпричастност към вътрешните ви преживявания и ще отговори на въпросите, които ви вълнуват. Обичайно е в края на консултацията да се почувствате облекчени и обнадеждени.
ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО
 
Първоначална консултация
 
Оценката на състоянието се осъществява основно при първоначалната консултация, но може да бъде допълнена и при следващите консултации. Специфичните характеристики на оценъчния процес зависят от това дали става въпрос за психологично разстройство (например паническо разстройство) или за психологичен проблем (например трудности в социалното общуване и комуникацията). В първия случай се извършва оценка на симптомите и диагностициране на разстройството, а във втория - оценка и формулиране на психологичния проблем.
 
По време на първоначалната консултация специалистът ще ви зададе въпроси, чрез които да получи информация за симптомите и вътрешните ви преживявания, за да направи точна оценка на състоянието, да формулира проблемите и да изгради адекватен терапевтичен план. След това ще ви обясни по разбираем начин какво е естеството на вашето състояние, какво лечение е необходимо да се проведе, каква е неговата продължителност и ефективност, каква е прогнозата на състоянието, каква е необходимостта от следващи сесии и т.н.
 
По-нататък ще можете да зададете въпроси и да изразите гледната си точка за диагнозата, предложеното лечение и всички въпроси, имащи отношение към здравословното ви състояние. Специалистът ще вземе предвид вашето мнение. Той няма да предпише лечение, ако вие не сте съгласни с него. Така между вас и специалиста ще се осъществи спокойно и разумно обсъждане, за да се вземе съвместно решение, което ще бъде от полза за вашето по-нататъшно лечение.
 
Първоначалната консултация включва:
•   Специализирана оценка на симптомите на състоянието, респективно оценка на налични психологични проблеми;
•   Оценка на предразполагащите, отключващите и поддържащите фактори;
•   Диагностичен процес за уточняване на състоянието и формулировка на психологичния проблем;
•   Изграждане на терапевтичен план;
•   Информиране и обсъждане с пациента за състоянието и подходящата терапия.
•   Обсъждане на възникнали у пациента въпроси.
•   Психотерапевтичен подход.
Конфиденциалност
Всички консултации са напълно конфиденциални. Не се предоставя информация на трети лица без разрешението на пациента, освен в предвидените от закона случаи.
 
ТЕРАПЕВТИЧНИ ДЕЙНОСТИ
Терапевтичните дейности включват различни видове психотерапия и/или медикаментозно лечение. Изборът на терапия се извършва след първоначална оценка на състоянието, като се вземат предвид различни фактори: естество, продължителност и тежест на състоянието, възраст, личностови особености на пациента и др.
 
При някои състояния се прилага психотерапия, при други - медикаментозно лечение, при трети - комбинирано приложение на психотерапевтичен и медикаментозен подход. Възможностите са различни и се преценяват индивидуално при всеки конкретен случай.
 
Изборът на терапия се обсъжда при първоначалната консултация. Всеки пациент може да задава въпроси по отношение на състоянието и терапевтичния процес. Вземането на решение за започване на терапия се осъществява след постигането на съгласие между терапевта и пациента.
ИНДИВИДУАЛНА ПСИХОТЕРАПИЯ

Психотерапевтичният процес се планира и адаптира индивидуално при всеки пациент според специфичните му потребности и в зависимост от естеството и тежестта на проблемите.
Психотерапевтичните сесии (часове) са с продължителност 45-50 минути. Необходимият брой часове и тяхната честота се уточняват при първоначалната консултация и в хода на терапията.
Използват се когнитивно-поведенчески, схема-фокусирани и ориентирани към решения подходи.
За подробности прочетете тук:

 
ПСИХОТЕРАПИЯ ПРИ ДВОЙКИ

Както при индивидуалната психотерапия и тук терапевтичният процес се планира и адаптира според потребностите и естеството на проблемите във взаимоотношенията на партньорите в двойката.
Психотерапевтичните сесии са с по-голяма продължителност - 80 минути, като техният брой и честота се уточняват при първоначалната консултация и в хода на терапията.
В зависимост от естеството на проблемите са възможни както единични консултации, така и поредица от терапевтични сесии. Целта е промяна на погрешните мисловни, емоционални и поведенчески модели на всеки един от партньорите, с което да се преодолеят проблемите във взаимоотношенията.
 
ОНЛАЙН КОНСУЛТИРАНЕ И ТЕРАПИЯ

Онлайн консултирането се провежда чрез аудио-визуална връзка по интернет. Тази форма на консултиране е подходяща при пациенти с тревожно-депресивни състояния и психологични проблеми, и не е подходящо при спешни психиатрични състояния.
Основно предимство на онлайн консултирането е достъпността за пациенти, живеещи в други населени места или в чужбина, за майки с малки деца и други. Също така се спестяват време и ресурси, свързани с пътуването до офиса на професионалиста.
Препоръчително е онлайн консултации да се провеждат само ако посещенията на живо не са възможни към момента.
 
МЕДИКАМЕНТОЗНА ТЕРАПИЯ

Изборът на медикаментозно лечение зависи от много фактори: естество, тежест и продължителност на състоянието, съпътстващи заболявания, прием на други лекарства, възраст на пациента и др.
При провеждане само на медикаментозно лечение без психотерапия, се преценява необходимостта от контролни прегледи, които включват текуща оценка на състоянието и ефективността на терапията, и по-нататъшни препоръки относно лечението.
За подробности прочетете тук:
 
ЦЕНИ
 
Първоначална консултация (50 минути): 90 лв.
Индивидуална психотерапия (50 минути): 90 лв.
Психотерапия на двойки (80 минути): 130 лв.
Контролен преглед (до 30 минути): 60 лв.*

* Контролните прегледи се провеждат на пациенти, които са само на медикаментозно лечение без психотерапия, в рамките на шест месеца след първоначалната консултация.
 
Онлайн консултация и терапия
• Онлайн консултациите се провеждат чрез адио-видео връзка по интернет.
• Цените са същите, както при консултациите на място в кабинета.
• Плащането се извършва предварително по банков път.
Банкова сметка:
Титуляр: Петър Николов
Банка ДСК ; BIC: STSABGSF
IBAN: BG35STSA93000030754280
 
*  Кабинетът не работи с направления по НЗОК.
© 2006-2024 · Д-р Петър Николов