Схема-фокусираната психотерапия (или накратко “схема терапия”) е своеобразно надграждане на когнитивно-поведенческата терапия. Тя е интегративен модел, който съдържа в себе си както елементи от когнитивно-поведенческите терапии, така и елементи от психоаналитичните и преживелищните терапии, обединени в унифициран модел и терапевтичен подход. Схема терапията е разработена на базата на наблюдението, че някои пациенти с хронични проблеми (например хронични депресивни и тревожни състояния, личностови проблеми и разстройства, дълготрайни житейски проблеми, повтарящи се проблеми в интимните взаимоотношения и други), не успяват да се повлияят достатъчно добре от когнитивно-поведенческа терапия. Оказва се, че при тях са налице специфични, дълбоко залегнали модели на вярвания, мислене и поведение, които са в основата на техните проблеми. Тези модели се наричат “схеми”.
Ще онагледя казаното с пример от клиничната практика: *
Б. е жена на 28 години, която има хронична депресия и проблем с интимните връзки. Депресивните симптоми започнали още в пубертетна възраст и както самата тя казва “Имам депресия откакто се помня”. Няколко пъти е приемала медикаменти с частичен ефект. Преди две години провела когнитивно-поведенческа терапия. Научила се да идентифицира и оспорва депресивните негативни мисли, да се справя с намалената мотивация чрез поведенческо активиране и да отстоява себе си в отношенията с другите. По този начин симптомите на депресия били значително редуцирани. Сега обаче отново се чувства опустошена, вследствие на поредна неуспешна връзка. Това изисква да се обърне по-голямо внимание на дълбоките нагласи на личността - “схемите”, за да може по-дефинитивно да се преодолеят депресивните симптоми и психологичните проблеми.
* При описанието на случая целенасочено съм избегнал представяне на данни, които да са разпознаваеми. Затова евентуални прилики с конкретния случай трябва да се считат за напълно случайни.
Какво представляват схемите?
Схемите се състоят от спомени, телесни усещания, емоции и убеждения. Те са генерализирана концепция за себе си, за света и за взаимоотношенията с другите. Схемите се формират в детството, когато някои от ключовите емоционални потребности не са удовлетворени адекватно. За формирането на схемите играе роля взаимодействието между негативните детски преживявания с родителите и другите значими фигури от детството (братя, сестри, връстници и др.), културалните фактори на средата и вродения темперамент на детето. След като се формират в детството, схемите продължават да се разработват и влияят на мисленето, емоциите и поведението на човек през целия му живот. Един вид те са призмата, през която възприемаме себе си, заобикалящия ни свят и другите.
Бащата на Б. бил доста критичен и взискателен към нея, когато била дете и юноша. В желанието си да я стимулира, той непрекъснато й отправял забележки и критики, и много рядко - похвали. Б. имала по-голяма сестра, с която често била сравнявана в негативен аспект.
Вследствие на взискателността, критицизма, сравняването и липсата на похвали от страна на бащата, малката Б. формирала концепция за себе си, че е “по-долу от другите”, че “не става за нищо” и не заслужава да бъде обичана, понеже е “лоша”.
Малките деца нямат достатъчно зрялост, за да си кажат, че баща им е критичен и изискващ, защото това е неговият начин да ги стимулира и възпитава. Децата са склонни да вярват, че те са виновни за поведението на родителите към тях, а оттам да правят погрешна генерализирана концепция, че са "лоши", "по-нисши", "за нищо не стават" или "не заслужават обичта на другите".
На този етап са идентифицирани осемнадесет специфични схеми, които са групирани в пет области, всяка от които представя важен компонент от детските ключови потребности. При всеки човек са налични една или няколко от тези осемнадесет схеми. Колкото по-интензивни и повече на брой са схемите в даден човек, толкова е по-вероятно той да развие някакъв тип психологичен проблем в зряла възраст.
Схемите са дълбоко вкоренени убеждения, които функционират на границата на съзнанието. Всъщност ние често не осъзнаваме наличието на тези убеждения, а точно те ръководят нашите мисли, емоции и поведения. Всяка схема, която притежаваме, може да се активира от специфична ситуация и ние изведнъж сме наводнени от негативни мисли и емоции, чудейки се откъде идва тази прекомерна реакция.